Over 250 underage cricketers will contest the Boys’ and Girls’ Under 13 and Under 14 Boys’ State Challenge starting Monday in Dubbo and Wellington.

The Boys’ Under 13 and Under 14 divisions will comprise eight teams, including four each from Metropolitan and Country NSW, competing across the four days in Central West NSW.

The Girls’ competition comprises four teams, two each from Metropolitan and Country NSW.

The Finals for the boys’ competitions will be held on Thursday, while the girls will play their T20 Final on Tuesday.

The carnival presents a wonderful opportunity for the best male and female players, in these age groups, throughout the State to compete against each other, whilst being mentored by Cricket NSW Pathway coaches.

Cricket NSW State Challenge carnivals also provide recognition and opportunity for match officials across the State to experience umpiring representative cricket.

Cricket NSW thanks Dubbo Regional Council for their continued support and looks forward to the four days.

Scores at http://www.nswpathways.nsw.cricket.com.au

 

Boys Under 13 State Challenge

Metro Sixers South East

Kobey Freer ( c )

Sutherland

Alexander Lee-Young

North Shore

Jack Blazey

North Shore

Charlie Gray ( c )

Inner West Harbour

Ethan Buchanan

Manly

Darcy Aylmer

North Shore

Cooper Jones

Sutherland

Jonty Snyman

North Shore

Louis Hogg

Sutherland

Thomas Charles

Canterbury & Wests

Justin Nielsen

North Shore

Thomas Gibson

Sutherland

Kayden Myburgh-Sisam

Penrith

Harmon Sandhu

Coach

 

Metro Sixers North East

Edward Anderson

South Eastern

Will Allen ( c )

Inner West Harbour

William Sutton

North Shore

Aryan Gupta

Fairfield

Will Brewster

Manly

Rajeev Navaratnam

Northen Districts

Tom Molloy

Manly

Matthew Plunkett

Inner West Harbour

Joshua Malone ( c )

Inner West Harbour

Lewis Whiley

Manly

Zack Winslow

North Shore

Jake Myers

Bankstown

William Hardy

Canterbury & Wests

Trent Weir

Coach

 

Metro Thunder Outer West

John James ( c )

Hornsby

Nitesh Samuel ( c )

Parramatta

Jaylen Mallawarathy

Blacktown

Hayden Coverdale

Blacktown

Aryan Sapra

Fairfield

Will Bell

Penrith

Jack Spragg

Camden

Flynn Nicholls

Penrith

Jake Roeder

Hawkesbury

Aneesh Upadhyaya

Parramatta

Callum McCall

Canterbury & Wests

Ashton Simpson

Bankstown

Jye Johnson

Hornsby

Jordan Browne

Coach

 

Metro Thunder Inner West

Tanmay Mehta ( c )

Camden

Naden Cooray ( c )

Hornsby

Abhinav Kamsali

Parramatta

Manraj Kahlon

Parramatta

Atharv Ramakanth

Bankstown

Riley McDowell

Hornsby

Roop Bhooi

Blacktown

Jaeden Douglas

Hornsby

Kabir Yadav

Canterbury & Wests

Will Smith

Blacktown

Lewis Keenan

Canterbury & Wests

Hassaan Jamil

Bankstown

Darsh Upphili

Blacktown

Jono Rose

Coach

 

 

Country Thunder South West

Tom Blowes

Western

Blake Dillon

Western

Aydan Hunt

Western

Declan Hurcum

Western

Finn Jenkins

Riverina

Max McAneney

Western

Josh Murphy

Riverina

Harry Roscarel

Western

Mark Sheather

Western

Veni Sharma

Riverina

Shaun Smith

Riverina

Hugh Taylor

Western

Caleb Walker

Riverina

Greg Rummans

Coach

Craig Footman

Coach

           

Country Sixers Northern NSW

Sam Acret

Far North Coast

Harry Doherty

Far North Coast

Jack Goodfellow

North Coast

Beau Guthrie

North Coast

Clay Hoffman

Northern Inland

Brayden Kernaghan

Far North Coast

James Lobb

North Coast

Clancy McDermott

Northern Inland

Rory McLean

Far North Coast

Thomas Powick

Mid North Coast

Blake Scicluna

Northern Inland

Oliver Walker

Far North Coast

Riley Webster

Mid North Coast

Brett Carlyle

Coach

Barry Smith

Coach

                                   

Country Sixers Greater Hunter

Mostyn Bowen

Newcastle

Harry Campbell

Newcastle

Thomas Cover

Lake Macquarie

Jamie Dickson

Lake Macquarie

Zakary Graham

Central Coast

Austen Hiskens

Newcastle

Bailey Howison

Central Coast

Austin Milne

Central Coast

Jonah Roser

Newcastle

Kade Sutton

Lake Macquarie

Cameron Wehrle

Central Coast

Lachlan Williams

Lake Macquarie

Kel Wilson

Lake Macquarie

Tim Cox

Coach

Scott Burkinshaw

Coach

 

Country Thunder South East

Jake Brown

Greater Illawarra

Josh Garnero

Greater Illawarra

Alex Gunn

ACT Southern Districts

Jackson Ingram

Greater Illawarra

Jasper Liu

ACT Southern Districts

Blake Mackrell

Greater Illawarra

Ryan Malecki

Greater Illawarra

Baxter McDonald

Greater Illawarra

Jaiden Robinson

Greater Illawarra

Faaiz Sohail

ACT Southern Districts

Sam Smith

ACT Southern Districts

Hugh Taylor

ACT Southern Districts

Ted Waterman

ACT Southern Districts

Jake Floros

Coach

Mitch Hearn

Coach

 

 

Boys Under 14 State Challenge

Metro Sixers South East

Jake St John

Sutherland

Ben Champion

Inner West Harbour

Dylan Melvey

South Eastern

Hamish Reynolds

North Shore

Everett Oxenham

North Shore

Liam Newman

Blacktown

Bailey Foster

Manly

Brendan Posener

Canterbury & Wests

Lachlan Ritchie

Sutherland

Srisatwik Bhogadi

Inner West Harbour

Harry Worby

Fairfield

Addison Sherriff ( c )

Canterbury & Wests

Harjapan Singh

Bankstown

Jason Krezja

Coach

 

Metro Sixers North East

Cooper Edwards

Inner West Harbour

Chris Roussos

North Shore

Jamieson Veitch

North Shore

Jamie Pavey

South Eastern

Ashton Frazer

St Geroge

Archie Gowthorp

North Shore

Thomas Hardy

Canterbury & Wests

Joshua Lawson

Manly

Jehan Polwaththe

Hornsby

Oliver Carney

North Shore

Marley Whitcombe

South Eastern

Saul Spyrides ( c )

Sutherland

Suffan Hassan

Coach

 

Metro Thunder Outer West

 

James Moore ( c )

Canterbury & Wests

Ethan Anderson

Hawkebsury

Krish Thakur

Parramatta

Ethan Haldane

Penrith

James Lennox

Penrith

James Chan

Canterbury & Wests

Riley Mackay

Hornsby

Declan Fitzpatrick

Inner West Harbour

Kyle Wheeler

Hawkesbury

Nikhil Hemadri

Blacktown

Riley Davison

Canterbury & Wests

William Adlam

North Shore

Alex Kemp

Coach

 

Metro Thunder Inner West

Sidhant Singh ( c )

Hornsby

Thomas Sheehy

Sutherland

Jordan Netto

Hornsby

Will McNamara

Fairfield

Dylan Ranjan

Hornsby

Taran Shah

Bankstown

Ryan Gupta

Parramatta

Nikhal Thokala

Blacktown

Xavier Nath

Blacktown

Luke Sylvester

Hornsby

Benji Harris

Inner West Harbour

Tom Phelps

St George

Jake Wilson

Coach

Cameron Weir

Coach

 

Country Thunder South West

Liam Cain

Western

Angus Cornish

Western

Tyson Deebank

Western

Ben Fattore

Riverina

Jack Fuller

Western

Ryan Goodsell

Western

Phoenix Gothard

Riverina

Noah Harper

Riverina

Fletcher Hyde

Western

Cooper Martin

Western

Jordan Rhodes

Riverina

Ty Sissian

Western

Kayne Veney

Western

Sam O'Connor

Coach

Greg McLay

Coach

           

Country Sixers Northern NSW

Sid Harvey

Northern Inland

Max Ingram

Far North Coast

Luke Lambert

North Coast

Harry Lewington

Northern Inland

Beau Mainey

Mid North Coast

Tom Marchant

Mid North Coast

Brodie McDowell

Far North Coast

Matt Powick

Mid North Coast

Logan Spinks

Northern Inland

Kurt Stennett

North Coast

Charlie Walker

Hunter Valley

Oscar Walker

Hunter Valley

Sam Weir

Far North Coast

Anthony Kershler

Coach

Mitch Woods

Coach

                                   

Country Sixers Greater Hunter

Henry Burke

Newcastle

Alex Frith

Lake Macquarie

Alex Gallagher

Newcastle

Rayden Gomez

Central Coast

Joe Harrison

Lake Macquarie

Jack Hogan

Lake Macquarie

Thomas Karanghan

Lake Macquarie

Nathan Mills

Newcastle

Riley Post

Central Coast

Liam Roche

Central Coast

Jack Sinnott

Central Coast

Lochlan Smith

Central Coast

Matthew Toohey

Central Coast

Alex Patterson

Coach

Brett Rankin

Coach

 

Country Thunder South East

Bailey Abela

Greater Illawarra

Nick Allen

ACT Southern Districts

Kai Brunker

ACT Southern Districts

Angus Campbell

Greater Illawarra

Josiah Clifford

Greater Illawarra

Tom Fletcher

Greater Illawarra

James Haley

ACT Southern Districs

Akshay Joseph

ACT Southern Districts

Jake Monie

Greater Illawarra

Nicholas Nicastri

Greater Illawarra

Cooper Pfieiffer

ACT Southern Districts

Jake Smith

ACT Southern Districts

Ansh Tiwary

ACT Southern Districts

Mitch Calder

Coach

Andrew Malcolm

Coach

 

Girls Under 13 State Challenge

Country Sixers

Emily Humphries

Layla Graham

Jessica Dowling

Caoimhe Bray

Molly Armstrong

Sophie Parsons

Kate McTaggart

Lucy Pearce

Ciara Peters

Sophie Clune (wk)

Emily Hoskngs

Alex Mavros

Lara McMillan

Andrew Litchfield

Coach

Taylah Knight

Coach

 

Country Thunder

Callee Black

Maddie Spence

Cadence Water

Nikera Hann

Ella Rebus

Amber Smith

Abbie Trenerry

Alyse O’Brien

Rachel Carroll

Annalee Watson

Emily Zefera

Keisha Baldwin

Jessica Bramble

Craig Bramble

Coach

Alana Ryan

Coach

 

Metro Sixers

Elizabeth Cambridge

Anita Zordan

Bethany Tate

Eliza Henry

Emily Horstead

Hayley Zauch

Hannah Gibson

Juliette Morton

Skye Halmarick

Taara Kotibhaskar

Clementine Garling

Amy Ravallion

Jorja Mizzi

Kate Owen

Coach

Sophie Vaughan

Coach

 

Metro Thunder

Amisha Mohanaraj

Annabel Batty

Chrissa Stathis

Holly Toms

Ira G Patel

Isabelle Cruickshank

Lucy Wilson

Madeleine Caspers

Makenzie Wheeler

Mridula Thirupathy

Nikhar Doshi

Olivia Callaghan

Abbie Purvis

Ron Woods

Coach

Kelsey Myers

Coach


Cricket NSW acknowledges and congratulates the following umpires who have been appointed to these key pathway carnivals:

Under 13 Female State Challenge

Peter Done (Greater Illawarra)

Geoff Hoy (Central Northern)

Ian James (Central Northern)

Glenn Pepper (Western)

Under 13 & Under 14 Male State Challenge

Bob Allan (Riverina)

Bruce Baxter (North Coastal)

Dennis Chaplin (Riverina)

Keith Davies (Newcastle)

Tony Hackett (Riverina)

Colin Harper (Western)

Pat Holt (North Coastal)

Peter Kent (North Coastal)

Pat Kerin (Riverina)

Bill McCarron (North Coastal)

Graham Moon (Riverina)

Rob Pye (North Coastal)

Graham Rose (North Coastal)

Robert Ryan (Western)

Peter Singh (Western)

Peter Smith (Central Northern)