The NSW Cricket Umpires’ and Scorers’ Association Annual Award winners have been announced.

Highlighted by a fourth George Borwick Memorial Award for umpire Ben Treloar, all award recipients were sequentially announced during the week through social media.

Due to the coronavirus health crisis, the NSW Cricket Umpires' and Scorers’ Association Annual Dinner was unable to be held.

Starting on Tuesday evening, umpires from across the state were recognised for their years of service and national finals umpired during the season, progressively acknowledging all other award recipients with the major award winners announced on Friday night.


The George Borwick Memorial Award is the highest honour for any member umpire of the Association and it was the third time in four seasons Treloar had won the award.

Illawarra Cricket Umpires’ Association umpire David Cullen was awarded the E.F. Wykes OAM Medal, the highest honour for an Affiliated Association member.

Notably, Bathurst umpire Graeme Glazebrook was awarded the Kevin Pye Medal winner as Country Umpire of the Year for a record fifth time.

Darren Goodger was named the NSW Premier Cricket Panel 1 Award winner for an unprecedented fifth consecutive season and Elizabeth O’Dwyer became the first female umpire to ever win the Panel 4 Award.

She was also the second female umpire to win a Premier Cricket Panel Award.

The Malcolm Gorham Scorers’ Award was won by UTS North Sydney Cricket Club scorer Sarah Berman.


The late Mr George Borwick was a former President and Patron of the Association, who umpired 24 Test matches, including every Test of the Bodyline series.

The award named in his honour is presented annually to the member who exemplifies the spirit of Mr Borwick’s contribution by their efforts both on and off the field during the season, in Premier Cricket.

Treloar was again a member of the Cricket Australia Supplementary Umpire Panel this season.

He made his List A One-Day debut in Adelaide during October and was appointed to both the WBBL and WNCL Finals, where he stood alongside NSW officials Claire Polosak and Troy Penman.

A highly respected official, Treloar was also appointed to five matches during the England Lions’ tour of Australia this season and umpired the NSW Premier Cricket Kingsgrove Sports T20 Cup Final at Drummoyne Oval.


The E.F. Wykes OAM Association Medal was named in honour of the late Mr. Ted Wykes, who was a Test umpire, President and Patron of the NSWCUSA and long-serving Vice-President of the New South Wales Cricket Association.

Cullen has been a member of the NSW Country Umpire Representative Panel for the past four seasons and this season was appointed to the Under 15 and Under 18 Female Country Championships Finals.

Most significantly, he was appointed to officiate the inaugural Final of the NSW Women’s T20 Regional Bash under the lights of the SCG in January.

During the season, Claire Polosak was appointed to her second Women’s T20 World Cup semi-final, between India and England, which was unfortunately abandoned due to rain with India progressing to the Final.


NSW umpire Gerard Abood officiated his first One-Day Domestic Final between Queensland and victors Western Australia in Brisbane.

Alongside former Australian Test fast bowler and NSWCUSA umpire Paul Wilson, Abood also umpired the BBL|09 Final between the Sydney Sixers and Melbourne Stars at the SCG won by the home side.

Wilson was also awarded the Cricket Australia Umpire Award, for the third successive year in a row, in late March.

Scorers Christine Bennison and Ian Wright were selected to score the BBL|09 Final.

Association Awards

George Borwick Memorial Award

Ben Treloar

The top 6 finalists in the George Borwick Memorial Award –

Berend du Plessis

Clay Finnemore

Geoff Garland

Kedar Oza

Sharad Patel

Ben Treloar

Ted Wykes Medal – Affiliated Association Award

David Cullen (Illawarra Cricket Umpires Association)

Kevin Pye Medal – Country Umpire of the Year

Graeme Glazebrook

Alan Marshall Medal – Most Outstanding First Year Umpire

Mohit Uppal

Malcolm Gorham Scorers' Award

Sarah Berman (UTS North Sydney – NSW Premier Cricket)

NSW Premier Cricket Panel Awards

The Umpire of the Year in each Grade was determined by the marks allocated by captains in each match.

Panel 1  Darren Goodger

Panel 2 – Mitchell Claydon

Panel 3 – Geoff Garland & Julian Humphrey

Panel 4 – Elizabeth O’Dwyer

Umpires – National Finals

Season 2019-20 saw 19 NSWCUSA members appointed to officiate in national finals, a significant number and as an Association we’re very proud of all members appointed to national finals during 2019-20:

Gerard Abood 

One-Day Domestic Cup

Queensland v Western Australia

Allan Border Field, Brisbane

BBL

Sydney Sixers v Melbourne Stars

Sydney Cricket Ground

Christine Bennison (Scorer)

BBL

Sydney Sixers v Melbourne Stars

Sydney Cricket Ground

Vince Calabro

Under 15 Male

Victoria Country v Queensland

Eastern Oval, Ballarat

Graeme Glazebrook 

Australian Country Cricket Championships (Men’s)

Victoria v Western Australia

Heritage Oval, Toowoomba

Andrew Hamilton 

Under 18 Female (T20)

ACT/NSW Country v Queensland

Blundstone Arena, Hobart

Under 18 Female (One-Day)

ACT/NSW Country v Queensland

UTAS Stadium, Launceston

Roberto Howard 

Under 17 Male

New South Wales Metropolitan v Western Australia

Ray Mitchell Oval, Mackay

Kumar Jeyakkumar 

Australian Country Cricket Championships (Women’s)

East Asia Pacific v South Australia

Harristown Park, Toowoomba

Toni Lorraine (Scorer) 

WNCL

New South Wales v Western Australia

North Sydney Oval

Marc Nickl 

National Premier T20

Adelaide University v Sydney

Karen Rolton Oval, Adelaide

Kedar Oza 

National Indigenous Cricket Championships (Men’s)

New South Wales v Queensland

Traeger Park, Alice Springs

Troy Penman 

WNCL

New South Wales v Western Australia

North Sydney Oval

Claire Polosak 

WBBL

Brisbane Heat v Adelaide Strikers

Allan Border Field, Brisbane

Bede Sajowitz 

National Premier T20

Adelaide University v Sydney

Karen Rolton Oval, Adelaide

Neil Smith 

Australian Country Cricket Championships (Women’s)

East Asia Pacific v South Australia

Harristown Park, Toowoomba

Ben Treloar 

WBBL 

Brisbane Heat v Adelaide Strikers

Allan Border Field, Brisbane

WNCL

New South Wales v Western Australia

North Sydney Oval

Kay Wilcoxon (Scorer) 

WNCL

New South Wales v Western Australia

North Sydney Oval

Tony Wilds 

Women’s T20 International Series

Australia v India

CitiPower Centre (Melbourne)

Paul Wilson

BBL

Sydney Sixers v Melbourne Stars

Sydney Cricket Ground

Ian Wright (Scorer) 

BBL

Sydney Sixers v Melbourne Stars

Sydney Cricket Ground

Years of Service

The following members who achieved milestones in terms of years of membership, with the presentation of an Association Lapel Badge to commemorate the mark –

10 years membership

           54 members reached this milestone

 

15 years membership

            24 members reached this milestone.

 

20 years membership

            25 members reached this milestone.

25 years membership

            William Crozier, John Edmunds, Terry Heath, Terry Keel, John Laurie, Brian Walker, Peter Woodyatt.

 

30 years membership

            Michael Daniels, Mark Dowler, Helmut Gerlach, Kerry Murphy, Peter O’Mally, Trevor Thomas, Denis Watts.

 

35 years membership

            Trevor Ball, Peter Eisenhammer, Harry Gibson, Stewart Greenhalgh, Keith Griffiths, Colin Wood, Gordon Wood.

 

40 years membership

            David Davis, John Gifford, Fred Hailwood, David Webster, Ian Wright.

 

50 years membership

            Jack Bell, Dick French OAM, Arthur Watson, Chris Weir.

 

55 years membership

            Graham Reed.

 

Match Certificates

The following members achieved milestones in terms of matches officiated (SCA unless otherwise stated) –

100 matches

Rick Crocono, Cameron Duff, Steve Hill (Hornsby Kuring-gai & Hills District CUA), Dean Martin, Brett Tribolet.

150 matches

Tony Bergman, Graeme Bruce (Newcastle District CUA) Darren Foster, Alf James OAM (Hornsby Kuring-gai & Hills District CUA), Derek Ponsford, Scott Reid (Hornsby Kuring-gai & Hills District CUA), Andrew Steindler, Michael Wheeler, Bruce Whitehouse, Stuart Wood.

200 matches

Tommy Ang, Richard Christen, Mark Hughes, Steve Starks.

250 matches

John Darcy, Ivan Holland.

300 matches

Peter Kent (Far North Coast CUA), Dennis Chaplin (Wagga Wagga CUA).

350 matches

Stephen Blomfield, Kim Norris (Newcastle District CUA).

500 matches

Graham Moon (Wagga Wagga CUA).

600 matches

Pat Kerin OAM (Cootamundra CUA).