Former Australian Test opening batsman Ed Cowan and NSW Blues young guns Matthew Gilkes, Jack Edwards and Jason Sangha are set to take part in the opening round of the Kingsgrove Sports T20 Cup this Sunday afternoon.

Cowan, who played 18 Tests for Australia between 2011 and 2013 and scored more than 10,000 First Class runs, will play for Sydney University who meet Blacktown Mounties at Joe McAleer Reserve.

Last season, playing exclusively T20 and One-Day cricket, the proud student made 492 runs at an average of 61.5 helping University make the Final of both competitions.

He retired from professional cricket and the NSW Blues at the end of the 2017/18 season and was recently elected to the Cricket NSW Board.

This season the Kingsgrove Sports T20 Cup will consist of 20 teams from around the Sydney Metropolitan area, equally split into the Sixers and Thunder conference. The four regional teams from last season – Greater Illawarra, ACT, Newcastle and Central Coast – will not recontest.

The Sixers Conference in 2019/20 consists of teams from the Eastern Suburbs, North Shore and Southern Sydney, while the Thunder Conference mainly comprises teams from the Greater Western Sydney area.  

The winner of each conference will take part in the Foxtel National Premier T20 Championships of 10 teams that also includes the top two teams from Victoria, and one team from each of the remaining states and territories.

As it did last season, the tournament will take place in Adelaide from 3 to 5 March 2020.

Gilkes made his debut for Sydney Thunder in 2018/19, when he played two matches scoring at a strike rate exceeding 130.

The 20-year-old has been in red hot form of late. This week Gilkes scored more than 200 runs for ACT/NSW Country in the Toyota Second XI, including 147 during the first innings against Tasmania.

A fortnight ago, Gilkes scored an impressive 166 off 115 balls in the opening round of McDonalds NSW Premier Cricket. The left-handed powerhouse will line-up for UNSW as they take on Eastern Suburbs at Waverley Oval in the Sixers Conference.

Edwards also made his debut in the Big Bash last season, playing 10 matches for the Sydney Sixers.

Now 19, Edwards became the youngest player to score a century in Australian Domestic limited-overs cricket during 2018, scoring 116 as an 18-year-old against Queensland in the JLT Cup.

He will play alongside brother Mickey and Blues rookie fast bowler Ryan Hadley for Manly-Warringah when they face Gordon at Manly Oval.

Sangha was another young Blues prospect to make his debut in the Big Bash last season, selected for the Thunder in 12 matches with a strike rate of over 107. The former Australian under 19s captain will lead Randwick Petersham against Mosman at Coogee Oval.

Fellow Blue Greg West and promising Cricket NSW Academy batsman Lachlan Hearne have been named for Mosman in the Sixers Conference match.

The highly anticipated match between Eastern Suburbs and UNSW will, along with Gilkes, feature fellow Blues up-and-coming wicketkeeper-batsman Baxter Holt.

Holt also made his debut for the Thunder last season where he coincidently replaced Gilkes due to injury. He played two matches for the Thunder, striking at a rate of 124.

Like Gilkes, Holt made an impressive start to the Premier Cricket competition, scoring a superb 122 off 104 balls in the opening round win for Eastern Suburbs over Fairfield-Liverpool.

Former Australian One Day International batsman Peter Forrest will captain Hawkesbury in their match up with Western Suburbs at Pratten Park.

Ambidextrous allrounder Nivethan Radhakrishnan, who helped NSW Metro intro the Final of the Under 17 Male National Championships during the week, has also been named for Hawkesbury.

Defending champions Sutherland, who were captained by Steve Smith last season, take on St George in an exciting local derby at Glenn McGrath Oval.

Sutherland made it to the semi-finals of the National Premier T20 Championships in 2019 and will be captained this Sunday by Sixers left-arm quick Ben Dwarshuis. Also in the Sutherland side is Blues and Sixers leg spinner Daniel Fallins.

Fellow leg-spinner Tom Engelbrecht has been named for St George following his five-wicket haul for ACT/NSW Country against Tasmania during the week.

Blues allrounder Param Uppal, left-arm paceman Chad Sammut and Thunder off-spinner Arjun Nair will play for Fairfield-Liverpool against Campbelltown-Camden in another local derby on Sunday. Uppal captains the Lions.

The Penrith side, who topped the Thunder Conference table in 2018/19 with the Ghosts, will feature Blues Ryan Gibson and Ryan Hackney for their match against Bankstown at Howell Oval on Sunday.

Sydney, who topped the table in the Sixers Conference last season with St George, will take on UTS North Sydney at Drummoyne Oval. Sixers off-spinner Ben Manenti will be a key weapon for the Tigers against the Bears.

Northern District will play Parramatta on Sunday at Mark Taylor Oval in the Thunder Conference.

KINGSGROVE SPORTS T20 CUP

ROUND 1:

2:30pm Sunday 13 October 2019

SYDNEY THUNDER CONFERENCE:

Blacktown Mounties v Sydney University at Joe McAleer Reserve.

Blacktown Mounties: Jordan Gauci (c), Toby Flynn-Duncombe, Jonathon Sammut, James Newton, Nathan Baker, John DiBartolo, Harmon Sandhu, Antum Naqvi, Waqas Tareen, Eknoor Singh, Hunar Verma, Thomas Draca, Gurinderjeet Hara.

Sydney University: Liam Robertson (c), Hayden Kerr, Nicholas Walker, Ed Cowan, Ryan McElduff, Damien Mortimer, Tim Cummins, Dugald Holloway, Joe Kershaw, Devlin Malone, Ben Joy, Charlie Cassell, William Masojada, Max Hope, Ben Trevor-Jones.

Umpires: Bob McGregor & Sharad Patel

Fairfield-Liverpool v Campbelltown-Camden at Rosedale Oval.

Fairfield-Liverpool: Param Uppal (c), Yuvraj Sharma, Arjun Nair, Luke Ohrynowsky, Simon Keen, Raveesh Srivastava, Atharva Patil, Varanjit Singh, Daniel Miles, Josh Baraba, Russell Wilcoxon, Ivan Sunjic, Chad Sammut.

Campbelltown-Camden: Jarrad Burke (c), Aaron Yabsley, Jaydyn Simmons, Ben Patterson, Adam Ison, Philip Wells, Brock Larance, Jackson Isakka, Tanveer Sangha, Luke Webb, William Salzmann, Samuel Skelly.

Umpires: Geoff Irvine & Marc Nicki

Northern District v Parramatta at Mark Taylor Oval.

Northern District: Ben Davis (c), Nic Badings, Scott Rodgie, Brett Randell, Matthew Phillips, Ross Pawson, David Lowery, Tom Felton, Toby Gray, Jack Shelley, Oliver Hing, Ajaypal Singh.

Parramatta: Trent Crittenden (c), Ben Abbott, Timothy Ward, Luke Dempsey, Adam Turrell, Liam O'Farrell, Owen Simonsen, Jacob Workman, Ben Aitchison, Donal Whyte, Liam Lofts, Bradley Taylor.

Umpires: Keiran Knight & Peter Tate

Penrith v Bankstown at Howell Oval.

Penrith: Ryan Smith (c), Brent Williams, Tom Sargeant, Adam Bayliss, Ryan Gibson, Luke Hodges, Ryan Fletcher, Tyran Liddiard, Ryan Hackney, Trent Weir, Brent Atherton, Michael Collins, Cameron Weir, Henry Railz.

Bankstown: Daniel Solway (c), Aaron Bird, Mitch Brown, Nick Carruthers, Peter Dignam, Jake Fawcett, Ben Le Bas, Liam Marshall, Nathan McAndrew, Zeeshaan Ahmed, Bradley Simpson, Benjamin Taylor.

Umpires: Mark Frecklington & Troy Penman

Western Suburbs v Hawkesbury at Pratten Park.

Western Suburbs: Joshua Clarke (c), Thomas Burt, James Psarakis, Adrian Isherwood, Jonathan Cook, Isaac Taylor, Liam Sparke, Callum Hotham, Lee Maggs, Samuel McMahon, James Shepherd, Quincy Titterton, Connor Blaxall-Hill.

Hawkesbury: Peter Forrest (c), Bilal Qureshi, Chris Lawrence, Matthew Frame, Abdul Hameed Kherkhah, Dale Mckay, Scott Baldwin, Austin Philip, Ryan Mizzi, Jaskaran Cheema, Mohammad Shinwari, Nivethan Radhakrishnan.

Umpires: Ken Buckland & Daniel Nichols

SYDNEY SIXERS CONFERENCE:

Eastern Suburbs v UNSW at Waverley Oval.

Eastern Suburbs: Jack Preddey (c), Baxter Holt, Timothy Armstrong, Angus Robson, Mark Morley, Marcus Atallah, Udit Mehta, Henry Thornton, Rupert Lilburne, Ryan O'Beirne, George Furrer, Will Simpson.

UNSW: Brandon McLean (c), Matthew Gilkes, William Wolter, Thomas Byrnes, Vincent Hreszczuk, Suthangan Thanabalasingam, Ridham Vadalia, Hayden McLean, Declan White, Joshua Bennett.

Umpires: Claire Polosak & David Rodgie

Manly-Warringah v Gordon at Manly Oval.

Manly-Warringah: Jay Lenton (c), Ahillen Beadle, Jack Edwards, Ryan Farrell, Joel Foster, Ryan Hadley, Cameron Merchant, Michael Visser, Logan Weston, Mickey Edwards.

Gordon: Harry Evans (c), Steve Colley, Nathan Doyle, Alex Patterson, Charlie Stobo, Cameron Eccles, Axel Cahlin, Lachlan Barnsley, Tym Crawford, Ryan Meppem, Glenn Winsor, Ashwin Premkumar.

Umpires: Darren Foster & Bede Sajowitz

Randwick Petersham v Mosman at Coogee Oval.

Randwick Petersham: Jason Sangha (c), Daya Singh, Ben Abbatangelo, Riley Ayre, Adam Semple, Jason Ralston, Shaun Eaton, Dylan Hunter, Ryan Ninan, Anthony Sams, William Affleck, Soumil Chhibber, Matthew Everett, Jacob Wood.

Mosman: Ashley Doolan (c), Matthew Calder, Harry Dalton, Nathan Hinton, Lachlan Hearne, Anthony Adlam, Danul Dassanayake, Luke Shelton, Dean Crawford, Gregory West, Jayden Park, Hayden Brown.

Umpires: Alan Monaghan & Andrew Yarad

Sutherland v St George at Glenn McGrath Oval.

Sutherland: Ben Dwarshuis (c), Nicholas Amos, Aiden Bariol, Jarryd Biviano, Jamie Brown, Tom Doyle, Daniel Fallins, Luke Hawksworth, Flynn Parker, Tom Pinson, Chris Williams, Jake Wilson.

St George: Nicholas Stapleton (c), Luke Bartier, Tom Engelbrecht, Peter Francis, Joseph Graham, Blake Macdonald, Blake Nikitaras, Thomas Ortiz, Jonathan Rose, Andrew Walsh, Adam Whatley.

Umpires: Kedar Oza & Ben Treloar

Sydney v UTS North Sydney at Drummoyne Oval.

Sydney: Daniel Smith (c), Nicholas Bills, Ryan Corns, Ryan Felsch, Alex Glendenning, Nick Govers, Benjamin Manenti, Beau McClintock, Beniamin Mitchell, Anthony Mosca, Justin Mosca, Matthew Rodgers.

UTS North Sydney: Justin Avendano (c), Robert Aitken, Matthew Alexander, Benjamin Bryant, James Campbell, William Graham, Thomas Jagot, Jack James, Mac Jenkins, Oliver Knight, Daniel Leerdam, Max Papworth, Tim Reynolds, Ryan Van Kemenade.

Umpires: Mitchell Claydon & Daniel Moran