New South Wales Blues left-arm orthodox spinner Steve O’Keefe has been named in the Manly-Warringah side to take on Fairfield-Liverpool in round six of McDonald’s NSW Premier Cricket.

He is among three recent Test cricketers in action for the first day of the two-day fixture starting on Saturday, including David Warner and Steve Smith. The final selection of O'Keefe will be confirmed before start of play.

Warner is the leading run-scorer in McDonald’s NSW Premier Cricket so far this season. The Randwick Petersham opener has amassed 459 runs at an average of 76.5, including two scores in excess of 150. His side meets Hawkesbury, to be led by former Australian One Day International batsman Peter Forrest, in round six.

During a Test career that has so far spanned nine matches, O’Keefe has claimed 35 wickets at 29.4 including best figures of 6/35 against India in Pune. Last season, the spinner claimed 19 scalps from just five matches in the Sheffield Shield.

He bolsters a Manly-Warringah squad to be captained by Blues reserve gloveman, Jay Lenton. The entire Manly squad for the match against Fairfield-Liverpool is yet to be confirmed.

Blues’ trio 19-year-old fast bowler Chad Sammut, allrounder Param Uppal and Arjun Nair have all been named for Fairfield-Liverpool.

Smith is joined by Blues leg-spinning allrounder Daniel Fallins and left-arm quick Ben Dwarshuis in the Sutherland squad for its match against equal ladder leaders Sydney.

Both Sydney University and Sydney are one point clear of Penrith and UNSW tied on 25 points in second.

Parramatta sit in equal fifth position on the table with Randwick Petersham.

Leading wicket taker for the NSW Blues during the 2018/19 JLT One-Day Cup, Sean Abbott, has also been named for Parramatta to play Northern District in round six.

Abbott claimed 12 wickets at 25.5 during the JLT Cup including career best figures in on-day domestic cricket of 5/43 against Tasmania. It was one of two back-to-back five-wicket hauls for the paceman throughout the tournament.

His other bag of five came against Victoria. He returned 5/70 in that match.

The inclusion of Abbott strengthens the defending champions for the two-day match against Northern District. The Blues seamer joins fellow contracted Blues player and, Parramatta captain, Nick Bertus in the squad for the match at Mark Taylor Oval.

It will be the battle of the students when the two Universities, Sydney University and UNSW, meet each other at University Oval for day one of the two-day round six fixture on Saturday.

UNSW wicketkeeper, batsman Matt Gilkes will seek to continue his excellent form this season against Sydney University.

Gilkes has accrued 426 runs at 71 in six matches across all forms in McDonald’s NSW Premier Cricket. This record supports similar form in the Toyota Futures League for ACT/NSW Country.

The dynamic top-order batsman has made 226 runs at 45.2 including his maiden Futures League century of 123 from 152 balls against Western Australia.

Blues’ opening batsman Nick Larkin will play the second Saturday at University Oval after the Sheffield Shield match for the Blues against Queensland at Manuka Oval has ended.

St George allrounder Tom Engelbrecht is another stand out performer for ACT/NSW Country in the Futures League and will feature for his club in its round six match against Blacktown.

Engelbrecht has taken 11 wickets at 15.36 in the Futures league this season. The leg-spinner claimed his maiden five-wicket haul at that level this week when he returned 5-14 in the first innings of an outright loss to Victoria in Melbourne.

Blacktown will be captained by Blues rookie batsman Jordan Gauci, who has scored 271 runs at 45.17 this season.

Blues rookie wicketkeeper, batter Baxter Holt will be a key inclusion for Eastern Suburbs against Penrith after he made his highest score and maiden century in the Futures League for NSW Metro at the WACA Ground during the week.

Holt scored 151 from 172 balls against Western Australia and combined with fellow centurion Fallins (113) for a mammoth seventh wicket partnership of 255 in that match.

Fallins also claimed six wickets for the match including 4-131 in the second innings.

Sydney Thunder top-order batsman Ryan Gibson is the leading run-scorer for Penrith in McDonald’s NSW Premier Cricket and has been named alongside fellow Blues batsman, rookie opener Ryan Hackney, for the Panthers match against Eastern Suburbs.

Gibson has 327 runs to his name at 54.5 from his six visits to the crease across all forms.

Blues quick Harry Conway has also been named for Easts, but the Dolphins yet to confirm the entire XI for the match at Waverley Oval.

Blues’ seamer Charlie Stobo will again lead the attack for Gordon against Campbelltown-Camden at Raby Oval No. 1. He has taken 12 wickets at 17.08 for his club so far this season.

In other matches, Western Suburbs host Bankstown at Pratten Park and UTS North Sydney renew local rivalries against Mosman.

McDonald's NSW Premier Cricket:

FIRST GRADE TEAMS - ROUND 6:  

10.30am Saturdays 17 & 24 November 2018.

Campbelltown-Camden v Gordon at Raby Oval 1. 

Campbelltown-Camden: Jarrad Burke (c), Aaron Yabsley, Philip Wells, Jake Cormack, Jaydyn Simmons, Oliver Robinson, Jordan Browne, Tanveer Sangha, Luke Webb, Samuel Skelly, Iain Carlisle.

Gordon: Steve Colley (c), Axel Cahlin, Cameron Eccles, Harry Evans, Elliot Richtor, Tym Crawford, Glenn Winsor, Max Newman, Charlie Stobo, Alex Patterson, Matthew Junk.

Eastern Suburbs v Penrith at Waverley Oval. 

Eastern Suburbs: TBC

Penrith: Ryan Smith (c), Brent Williams, Ryan Gibson, Kaine Balgowan, Luke Hodges, Tyran Liddiard, Ryan Hackney, Trent Weir, John DiBartolo, Michael Collins, Cameron Weir.

Manly-Warringah v Fairfield-Liverpool at Manly Oval. 

Manly-Warringah: TBC

Fairfield-Liverpool: Harmon Sandhu (c), Jeremy Cashman, Raveesh Srivastava, Damien Aviet, Chad Sammut, Riley Allington, Param Uppal, Zach Johns, Josh Baraba, Arjun Nair, Yuvraj Sharma.

UTS North Sydney v Mosman at North Sydney Oval.  

UTS North Sydney: Justin Avendano (c), Benjamin Bryant, James Crosthwaite, Adam Crosthwaite, Thomas Jagot, Robert Aitken, Ryan Van Kemenade, Oliver Knight, Matthew Alexander, James Campbell, Toby Lester.

Mosman: Scott Rodgie (c), Anthony Adlam, Danul Dassanayake, Patrick Pisel, Lachlan Hearne, Jake Fawcett, Ashley Doolan, Jordan Thompson, Luke Shelton, Dean Crawford, Sam Sykes, Daniel Hughes, Gregory West.

Northern District v Parramatta at Mark Taylor Oval.  

Northern District: Ben Davis (c), Nathan Smith, Nic Badings, Chad Soper, Tom Felton, David Lowery, Daniel Anderson, John Anderson, Zak Honeybrook, Charles Taylor, Clayton Waters.

Parramatta: Nicholas Bertus (c), William Affleck, Trent Crittenden, Liam Lofts, Luke McNaught, Brenton Cherry, Ben Martin, Adam Turrell, Ben Abbott, Scott Copperfield, Bradley Taylor, Abhishek Talwar, Jack White, Sean Abbott.

Randwick Petersham v Hawkesbury at Petersham Oval.  

Randwick Petersham: Anthony Sams (c), David Warner, Shaun Eaton, Alexander Kemp, Soumil Chhibber, Adam Semple, Daya Singh, Riley Ayre, Daniel Bell-Drummond, Matthew Everett, Jason Ralston.

Hawkesbury: Peter Forrest (c), Chris Lawrence, Aidan Van Den Nieuwboer, Joshua Clarke, Dale Mckay, Ryan Mizzi, Kerrod Gordon, Jake Wholohan, Nivethan Radhakrishnan, Matthew Frame, Harrison Ridgewell.

St George v Blacktown at Hurstville Oval.  

St George: Nicholas Stapleton (c), Matthew Hopkins, Eric Denhartog, Peter Francis, Mitchell Gray, Luke Bartier, Jonathan Rose, Adam Whatley, Tom Engelbrecht, Blake Nikitaras, Thomas Ortiz.

Blacktown: Jordan Gauci (c), James Newton, Matthew Day, Abdul Hameed Kherkhah, Toby Flynn-Duncombe, Jaskaran Cheema, Anjan Oberai, Antum Naqvi, Daniel Nicotra, Salman Irshad, Gurinderjeet Hara.

Sutherland v Sydney at Glenn McGrath Oval. 

Sutherland: Chris Williams (c), Aiden Bariol, Steven Smith, Jamie Brown, Jayden Brown, Jarryd Biviano, Tom Doyle, Daniel Fallins, Austin Waugh, Flynn Parker, Ben Dwarshuis.

Sydney: Daniel Smith (c), Matthew Rodgers, Liam Scott, Zak Crawley, Anthony Mosca, Stephen Eskinazi, Benjamin Manenti, Beau McClintock, Ryan Felsch, Harry Manenti, Nicholas Bills.

Sydney University v UNSW at University Oval. 

Sydney University: Liam Robertson (c), Ben Trevor-Jones, Ryan McElduff, Damien Mortimer, Hayden Kerr, Nicholas Walker, Tim Cummins, Dugald Holloway, Timothy Ley, Devlin Malone, Ben Joy, Nicholas Larkin.

UNSW: David Dawson (c), Harry Brook, Joseph Byrnes, Matthew Gilkes, Connor Jackson, Marcus Atallah, Tahmidul Islam, Suthangan Thanabalasingam, Hayden McLean, Declan White, Joshua Bennett.

Western Suburbs v Bankstown at Pratten Park.  

Western Suburbs: Jonathan Cook (c), Michael Tudehope, Nicholas Cutler, Thomas Burt, Samuel McMahon, Isaac Taylor, Quincy Titterton, James Psarakis, Joel Abraham, Haris Rauf, Adrian Isherwood.

Bankstown: Michael Stretton (c), Benjamin Taylor, Chris Ridley, Nathan McAndrew, Rhys Williams, Daniel Solway, Brendan Smith, Liam Marshall, Kyle Brockley, Nick Carruthers, Matthew Waite, Peter Dignam.