New South Wales Indoor Cricket representative and, Campbelltown-Camden top order batter in the McDonald’s NSW Premier Cricket competition, Ashley Paddison, has been selected in the Australian Open Men’s Indoor Cricket squad to compete at the 2018 Australasia Cup in Sri Lanka.

Paddison scored 105 runs and claimed 16 wickets from nine matches during the 2018 Indoor Cricket National Championships which concluded in Toowoomba on Saturday.

He joined Women’s 21 and Under players, Amy Riddell and Samantha Arnold, as the three NSW players chosen to represent Australia at the Australasia Cup.

The national titles were held across five Open divisions including an Open Men’s, Open Women’s, 21 and Under Men’s, 21 and Under Women’s level and, the Lord’s Taverners Shield for cricketers with an intellectual disability.

In the Open Women’s division, NSW finished in fourth position after it was eliminated in the semi-finals.  

The NSW Open Men’s team finished the championships in sixth position, while NSW Country and NSW Metro finished fifth and seventh respectively in the 21 and Under Men’s division.

The Australian Capital Territory edged out Victoria by 20 runs in the final of the Open Men’s division.

ACT allrounder Brock Winkler, who top-scored for the champions and claimed four wickets, was named Player of the Final for the second consecutive year and, his teammate Matthew Floros was announced Player of the Series.

Queensland defeated South Australia in the finals of the Open Women’s division, 21 and Under Men’s division and Lord’s Taverners Shield, while South Australia turned the tables in the 21 and Under Women’s final.

Champions & Award Winners

Australian Squads

Australian Men’s: Lyle Teske (c) (QLD), Matthew Floros (ACT), Rob Fitzgerald (QLD), Tim Floros (ACT), Jarrod Armitage (VIC), Luke Ryan (ACT), Rhys Dearness (QLD), Benji Floros (ACT), Justin Perkins (VIC), Ryan Dowse (QLD), Brock Winkler (ACT), Ash Paddison (NSW). Coach: Brenton Brien (QLD). Manager: Grant Macquarrie (QLD).

Australian Women’s: Nicole Martin (VIC), Briony Polkinghorne (VIC), Ashleigh Doble (QLD), Dulane Carson (QLD), Neisha Iles (SA), Rachel Baines (WA), Adelaide Campion (VIC), Elizabeth Hall (SA), Samantha Dixon (QLD), Kylie Rattray (SA), Laura Shaw (VIC), Elly Donald (VIC). Coach: Wendy Kemp (QLD). Manager: Maleah Harris (QLD).

21 & Under Men’s: Josh Fontana (WA), Alexander Floros (ACT), Tristan Hoarau (QLD), Zach Schwarz (SA), Callum Wiggers (WA), Stuart Brigden (ACT), Jackson Hannon (QLD), Brad Thomas (ACT), Kai Hickey (WA), Jeremy Crighton (QLD), Tyler Hays (ACT), Hamish Chapman (QLD). Coach: Rob Boiston (QLD). Manager: Sam Bright (VIC).

21 & Under Women’s: Madeleine Wright (VIC), Amy Riddell (NSW), Ainslee Knight (SA), Alexandra Weeks (QLD), Amy Jennings (VIC), Samantha Arnold (NSW), Christina Coulson (QLD), Ella Baulch (VIC), Zoe Griffiths (VIC), Lauren Nicholson (WA), Tarlee Meaney (SA), Taylah Gregory (SA). Coach: Cindy Cross (WA). Manager: Tommy Holt (VIC).

Open Men’s

Final: ACT 66 def VIC 46

Alan Wilson Medal (Player of the Series): Matthew Floros (ACT)

Player of the Final:  Brock Winkler (ACT)

Open Women’s

Final: Queensland 106 def South Australia 55

Monika Brogan Medal (Player of the Series):  Briony Polkinghorne (VIC)

Player of the Final:  Samantha Dixon

21 & Under Men’s

Final:  Queensland 108 def South Australia Black 107

Player of the Series: Cameron Bullard (SA Black)

Player of the Final:  Hamish Chapman (QLD)

21 & Under Women’s

Final: South Australia 95 def Queensland 94

Player of the Series:  Febi Mansell (QLD)

Player of the Final: Sarah Ferris (SA)

Lord’s Taverners Shield:

Final: Queensland 101 def South Australia 47

Player of the Series: Haydn Brumm (QLD)

Player of the Final: Brett Wilson (QLD)