Cricket network logo
Lend Lease NSW Breakers Team Logo Team Logo Team Logo

Youth Male

Cricket NSW Academy

The Cricket NSW Academy is a State-wide program responsible for the identification and development of talented cricketers.


Male Academy Programs run in the U/13 – U/19 age groups with selected players also invited to continue their development after graduating from underage squads.

The Cricket NSW Academy aims to offer a clear and consistent program that is always preparing players for the next challenge in their career.

The Academy gives the same opportunities to players living in the Sydney Metro and regional areas of the State, providing young cricketers with access to the highest calibre coaches, sports science staff and facilities, as well as mentoring from elite players.

Cricket NSW already has an outstanding record with talent identification and development, with current NSW and Australian players like Michael Clarke, David Warner, Pat Cummins and Mitchell Starc all graduates of Academy Programs.

To be selected for a Cricket NSW Academy Program, players must first be nominated through their local district or school association. 

Players are then invited to attend trials with the successful applicants undertaking an intensive training program over a 12 month period.

Selection Criteria

There are a number of criteria that selectors of the U/13-U/16 Cricket NSW Academy programs will consider when selecting squads and representative teams each season. These include all of the following: 

1. Talent Identification

  • Natural talent in at least ONE skill, with potential in other aspects of the game
    • smaller young player with excellent technical skills but not the strength "yet" to score big runs
    • young fast bowler with lots of pace without taking too many wickets at that stage
  • Athleticism or potential to be athletic
    • tall, strong athlete who could become a bowler in futures years
    • spinners who turn the ball but may not yet have the control
  • Competitor on the field and at training
    • Desire to be in a contest, determination to compete at all times
  • Attitude and mental strength
    • Willingness to listen and learn about the game
    • Passion for the game
  • Multi-skilled players who make themselves far more selectable.

2. Performances

  • Games for their representative, regional and zone team during that particular season (U/12, U/13, U/14, U/15, U/15)
  • AW Green Shield matches for their Premier Grade clubs during that particular season
  • School matches in the GPS/CAS/ISA/CHS competitions
  • Carnivals including Cricket NSW State Challenges, All School Programs, PSSA competitions.

3. Coaches Reports

  • Coaches from the Academy program will be present during the DCA, Bradman Cup, Kookaburra Cup and AW Green Shield competitions and write reports on players who show the skills and attitudes required to be part of the Academy programs
  • Coaches will be present at games and report back to the Male Pathway Manager on performances.

4. Cricket "the NSW way"

  • This is based on producing and developing positive, confident cricketers who move the game forward in all aspects.

5. Character

  • Select cricketers of character, with high expectations of themselves, who continually strive to get better and improve - skilled, athletic and smart cricketers. 

2017/18 Cricket NSW Academy Male Metro Squads

U13 BLUE Metro Squad - 2017/18

First Name

Last Name

Current DCA / Association

Dewashish

Adhikari

Canterbury & Western Suburbs

Rafael

MacMillan

St George DCA

Hwi

Sharples

Inner West Harbour CA

Sam

Konstas

St George DCA

Nicholas

Everitt

Inner West Harbour CA

Harjas

Singh

Bankstown

Jonah

Trope

SEJCA

Hamish

Morrison

SEJCA

Manoj

Weerasingham

Camden

Albert

Giles

SEJCA

Daniel

McSweeny

SEJCA

Hugo

Walsh

SEJCA

Isaac

Earl

Parramatta

Cameron

Frendo

Parramatta

U13 RED Metro Squad - 2017/18

First Name

Last Name

Current DCA / Association

Ryan

Hicks

Hawkesbury

Cameron

Tunks

HK&HDCA

Luke

Cutcliffe

Sutherland

Daniel

Gauci

Blacktown

Akshat

Mishra

Penrith

Luke

Harrison

North Shore

Trystan

Kennedy

North Shore

Matthew

Sidhu

North Shore

Daimon

Pin

North Shore

Lachlan

Bill

North Shore

David

Dubey

Hawkesbury

Kade

Zammit

Penrith

Ashton

Simmonds

Sutherland

William

McFadden

HK&HDCA

U14 RED Metro Squad - 2017/18

First Name

Last Name

Current DCA / Association

Said Adam

Obaidi

Blacktown

Max

Becker

Penrith

William

Shortis

North Shore

Nicholas

Hook

North Shore

Aaron

Stewart

Penrith

Gaurav

Dogra

Blacktown

Kunj

Changela

Blacktown

Brock

Fitton

Hawkesbury

Flynn

Farquharson

North Shore

Hugh

Carney

North Shore

Rohan

Watson

North Shore

Spencer

White

Northern District

Asan

Chandrasekera

Blacktown

Rohan

Srivastava

Parramatta

Anvay

Gholkar

Parramatta

U14 BLUE Metro Squad - 2017/18

First Name

Last Name

Current DCA / Association

Owen

Cole

Camden

Conor

Canty

Camden

Mahsen

Narvel

Bankstown

Ethan

Jamieson

St George

Bilal

Abbasi

Fairfield-Liverpool

William

Salzmann

Camden

Darcy

Mooney

Canterbury & Western Suburbs

Emmanuel

Grogan

Canterbury & Western Suburbs

Patrick

Brown

St George

Reuben

Sachs

Canterbury & Western Suburbs

Asher

Learmonth

SEJCA

Oliver

Jennings

Hornsby

Jaiden

Gray

Parramatta

Samuel

Schembri-Green

Northern District

Joel

Davies

Manly

U15 Metro Squad – 2017/18

First Name

Last Name

Current DCA/Association

NikHil

Ahluwalia

North Shore

Callum

Bladen

North Shore

Harry

Brooks

Canterbury and Western Suburbs

Mitchell

Crayn

North Shore

Kshitij N

Cyril

Canterbury and Western Suburbs

Ethan

Deal

Sutherland

Liam

Doddrell

Penrith

Justin

Green

Bankstown

Sam

Greenland

Manly

Matthew

Hurst

Parramatta

Corey

Miller

Hornsby-Kuringai

Jonathan

Moran

Hornsby-Kuringai

Jayllen

Naganayagam

North Shore

Jack

Nisbett

Hornsby-Kuringai

Yash

Patel

North Shore

Ben

Revai

SEJCA

Joel

Rush

Fairfield-Liverpool

Joshua

Seward

Manly

Shehan

Sinnetamby

SEJCA

Ryley

Smith

Penrith

Liam

Sutton

Fairfield-Liverpool

Yianni

Theodorakopoulos

SEJCA

Aidan

Thomas

North Shore

Benjamin

Tracey

Penrith

Jordan

Watson

Penrith

Thomas

Winters

SEJCA

U16 Metro Squad – 2017/18

First Name

Last Name

Current DCA / Association

Heath

Shields

Hawkesbury

Ned

Barnet

Manly-Warringah

Patrick

Moore

Hawkesbury

Tom

Greig

SEJCA

Campbell

Pert

SEJCA

Yuvraj

Sharma

Blacktown

Aryan

Kate

Fairfield-Liverpool

Cameron

Cotter

Bankstown

Ethan

Debono

Camden

Ben

Watts

Manly-Warringah

Billy

Konstas

St George

Sebastian

Buchanan

SEJCA

Jake

Osborne

Manly-Warringah

Harrison

King

Parramatta

Michael

Blinman

Parramatta

Lachlan

Shaw

Hornsby-Kuringai

Nivethan

Radhakrishnan

Canterbury-Western Suburbs

TaranPreet

Walia

Blacktown

Zeeshan

Ahmed

Bankstown

Dhruv

Kant

Blacktown